9 hlavných zásad pitného režimu

Potreba dodržiavať pitný režim je všeobecnou zásadou, ktorú poznajú už aj malé deti. Pitný režim je pre naše telo a jeho správne fungovanie priam nevyhnutné. Viete však dodržiavať jeho správne zásady?

Voda v našom tele tvorí približne 60%-70% celkovej hmotnosti. Dostatočný príjem vody je preto nevyhnutný na zabezpečenie správneho fungovania metabolizmu, celkovú hydratáciu a odvod  škodlivých látok z tela. Aj  preto je pitný režim mimoriadne dôležitý. Väčšina z nás to vie, viete však aj to, ako máte pitný režim dodržiavať a prispôsobiť si ho presne pre vaše potreby?

Ak by ste sa opýtali náhodne oslovených ľudí, či je dôležité dodržiavať pitný režim, zrejme by ste sa dočkali len kladných odpovedí. Málokto sa však už prizná k jeho poctivému dodržiavaniu. Vieme, že dodržiavať pitný režim je správne, no buď na jeho dodržiavanie nemáme čas, alebo len skrátka nevieme kde začať. Pripravili sme pre vás 9 hlavných zásad pre dodržiavanie zdravého pitného režimu. Ide o niekoľko jednoduchých tipov, za ktorých dodržiavanie sa vám telo určite poďakuje.

1. Priemerne by ste mali vypiť 2-3 litre tekutín, neplatí to však všeobecne

Snáď najznámejšia poučka o zdravom pitnom režime znie, že dospelý človek by mal denne priemerne vypiť 2-3 litre tekutín. Nemusí to však tak platiť vždy. Veľmi totiž záleží aj od toho, aké aktivity počas dňa vykonávate, čo jete a v akom prostredí sa pohybujete. Ak trávite niekoľko hodín denne športovaním, nemusia vám stačiť ani 3 litre tekutín denne. Naopak, ak máte sedavé zamestnanie, prípadne ste počas dňa len málo aktívny, 3 litre tekutín by mohli zbytočne zaťažovať váš organizmus.

2. Je dôležité nájsť si rovnováhu

Tento bod súvisí s tým predchádzajúcim. Je veľmi dôležité nájsť si svoju vlastnú rovnováhu medzi príjmom a výdajom tekutín. Neriaďte sa len pocitom smädu, všímať si môžete aj farbu moču, ak je ho menej a je tmavší, prijímate nedostatočné množstvo tekutín.

3. Nezvyšujte príjem tekutín skokovo

Ak ste sa už rozhodli striktne dodržiavať zdravý pitný režim, nechoďte na to skokovo. Nezačnite zrazu z ničoho nič piť 3 litre vody denne, ak ste doteraz vypili sotva liter vody denne. Začnite postupne a nechajte nech si telo na nový pitný režim privykne.

4. Tekutiny prijímajte pravidelne počas celého dňa

Skúste piť v menších dávkach a častejšie. Pre telo je to prirodzenejšie a vy sa zároveň budete cítiť omnoho lepšie než keby ste do seba „natlačili“ liter vody nasilu. Odporúča sa zvýšený príjem tekutín najmä v prvej polovici dňa.

5. Dávajte si pozor na to, čo pijete

Rozhodne nie je jedno čo pijete. Do pitného režimu sa nezapočítava káva (ktorá odvodňuje), alkoholické nápoje a napríklad ani čierny čaj. Odporúčame piť najmä čistú vodu, ktorú pre ešte lepšiu kvalitu môžete prefiltrovať vo filtračnej kanvici.

6. Prispôsobte príjem tekutín vonkajšiemu prostrediu a aktivitám

Veľa športujete? Zdržiavate sa v teplom prostredí? V tom prípade určite zvýšte denný príjem tekutín.

7. Nemusíte piť iba čistú vodu, nebojte sa tekutiny obmieňať

Zdravý pitný režim nemusí byť založený iba na pití čistej vody. Možnosťou sú aj šťavy z čerstvého ovocia, prípadne voda ochutená mätou a citrónom. Pozor však na príliš sladké nápoje, zvyšujú pocit smädu a obsahujú množstvo cukru.

8. Pite aj vtedy, ak necítite pocit smädu

Pocit smädu je už výstražným znamením a jedným z prvých stupňov dehydratácie. Ak už cítite smäd, znamená to, že správny pitný režim nedodržiavate.

9. Vypočítajte si ideálnu dennú dávku tekutín

Pri bežnom zaťažení tela sa odporúča denne vypiť 30-35 ml na kilogram hmotnosti. Takto si môžete približne vypočítať, koľko je pre vás tá správna denná dávka tekutín.