Potreba hydratácie pri športovaní

Ak sa venujete športovaniu, posilňovaniu či iným pohybovým aktivitám, určite by ste mali dbať na správnu hydratáciu. Dopĺňanie tekutín v správnej miere nielenže zlepší vaše výkony ale umožní vášmu telu aj adekvátnu regeneráciu. Na hydratáciu pritom netreba myslieť iba počas samotnej aktivity ale aj pred ňou a po nej. Pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších zásad správnej hydratácie pri pohybových aktivitách.

Dôležitosti a správnym zásadám pitného režimu sme sa venovali v Blogu 9 hlavných zásad pitného režimu. Teraz sa však zameriame na tých, ktorí vyznávajú aktívny životný štýl a venujú sa športom či rôznym iným pohybovým aktivitám. Voda tvorí 60 až 70% celkovej hmotnosti človeka, pričom dehydratácia ako dôsledok nedodržiavania pitného režimu, má výrazne negatívne účinky na vaše zdravie a športové výkony. Správna hydratácia organizmu zabezpečí efektívnu distribúciu živín a pomôže telu zbaviť sa toxínov.

Aké nápoje sú vhodné za účelom hydratácie?

Ešte predtým než sa budeme venovať rôznym tipom na zachovanie správnej hydratácie, spomeňme, aké nápoje je dôležité vyberať. Iste vás neprekvapí, že najpreferovanejšou je čistá voda, ktorá je zároveň pre naše telo najprirodzenejším nápojom. Nie je to však jediná voľba, siahnuť môžete aj po prírodných ovocných šťavách, ktoré si pripravíte sami doma. Pri naozaj intenzívnom športovaní môžeme odporučiť aj hypotonické, prípadne iontové nápoje obsahujúce minerály, vitamíny a ďalšie látky stimulujúce fyzický výkon vášho tela.

Kedy myslieť na hydratáciu?

Ako sme už v úvode spomínali, na správne zavodnenie organizmu by ste mali myslieť nielen počas športovej aktivity ale aj pred ňou a po nej. Odborníci uvádzajú, že ľudské telo je schopné za hodinu vstrebať približne 1 liter tekutín. Neznamená to však, že tesne pred tréningom vypijete naraz veľké množstvo vody. S hydratáciou je potrebné začať pozvoľna, napríklad v priebehu hodiny vypite postupne pol litra vody.

Nápoj si so sebou určite nezabudnite vziať ani keď vyrazíte za športovými aktivitami. Využiť môžete napríklad prenosnú fľašku Filtračná fľaša ktorá vám nebude zavadzať a zaťažovať vás. Počas športových výkonov pravidelne dopĺňajte tekutiny v menších dávkach. Určite počas športovania nezaťažujte vaše telo veľkým množstvom tekutín. Telo ich nemusí spracovať, môžu sa dostaviť bolesti a zhorší sa vám výkonnosť.

Po každej športovej aktivite potrebuje naše telo čas na regeneráciu a tomu je vhodné prispôsobiť aj pitný režim. Po krátkom oddychu prípadne sprche, neváhajte dopriať vášmu telu toľko tekutín, koľko si žiada. Uprednostnite čistú vodu, nesýtené ovocné nápoje, prípadne nesladené čaje. Nebojte sa vypiť omnoho viac tekutín než pred samotnou aktivitou, opäť ale platí zásada nepiť nárazovo veľa.

Poraďte sa s odborníkmi

Ak to so športom alebo posilňovaním myslíte naozaj vážne, nebojte sa opýtať na zásady správnej hydratácie vášho trénera či výživového poradcu. Pri intenzívnom športovaní je vhodné vypracovať si podrobný plán hydratácie tak, aby vaše telo fungovalo čo najefektívnejšie. Na záver sme si pre vás pripravili zhrnutie niekoľkých jednoduchých zásad, ktorých dodržaním zabezpečíte, že vaše telo nebude počas športového výkonu trpieť:

  • Na hydratáciu myslite už pred športovou aktivitou
  • Nepite nárazovo veľké množstvo tekutín
  • Vynechajte sýtené nápoje a nápoje s vysokým obsahom cukru
  • Počas športovania majte pitie stále po ruke, pite po malých dúškoch
  • Pamätajte na zvýšený príjem tekutín po športovej aktivite